Aranan
Sık Kullanılanlara Ekle Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfası Yap Giriş Sayfası Yap
Menü

 
Haberler\2014 YILI TARIMSAL DESTEKLEME FİYATLARI BELİRLENDİ
2014 YILI TARIMSAL DESTEKLEME FİYATLARI BELİRLENDİ
 
Çiftçilere 2014 yılında tarımsal desteklemelerle ilgili 2014/6091 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 12 Nisan 2014 gün ve 28970 sayılı resmi gazetede yayımlandı.

 Resmi Gazete ‘de yayımlanan karara göre, 2014 Yılı Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan çiftçilere alan bazlı olarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak.

2014 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine dâhil olan çiftçilere dekar başına 2.5 TL toprak analizi desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak. 2014 yılında sözleşmeli aspir, kanola ve soya fasulyesi üretimi yapan üreticilere fark ödemesi desteğine ilave olarak 10 TL/dekar destekleme ödemesi yapılacak.


Mazot ve gübre desteği
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca belirlenecek büyüklükte ve Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yaptırılması zorunlu olacak. Belirlenecek büyüklüğün altındaki tarım arazileri için toprak analizi şartı aranmayacak. Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında dekar için 3,1 TL mazot, 4,3 TL de gübre, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekar için 4,6 TL mazot, 6 TL gübre, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için ise 7,5′er TL gübre ve mazot destekleme ödemesi yapılacak.

Örtü altında Biyolojik ve Biyoteknik mücadele için dekara 460 lira

Bitkisel üretime arız olan zararlı organizmalara karşı biyolojik ve/veya biyoteknik mücadelenin yaygınlaştırılmaslıile kimyasal ilaç kullanımının azaltılması amacıyla örtüaltında paket olarak ( biyoteknik ve biyolojik mücadele) dekara 460 lira, açık alanda ( biyoteknik ve biyolojik mücadele) 70 lira ödeme yapılacak.

Bombus arısı desteği

Arı yetiştiriciliği yapan Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olma şartı ile kovan başına, seralarda doğal polinasyonu sağlamak amacıyla Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı seralarda, bombus arısı kullanan yetiştiricileri koloni başına arılı kovan başına 10 lira, bombus arısı koloni başına 60 lira ödeme yapılacak.

Sertifikalı tohum, fide ve fidan desteklemeleri

Bakanlık sertifikalı tohum, fide ve fidan kullanımını yaygınlaştırmak için desteleme yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda sertifikalı tohumda dekar başına buğdayda 7,5 lira, arpa, yulaf, çavdar için 6 lira, susam için 4 lira ödenecek. Bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisi için standart fidan kullanımında dekar başına 150 lira, sertifikalı fidan kullanımında 350 lira, yarı bodur meyve fidan türleri ile bahçe tesisinde standart fidan içim 150, sertifikalı fidan için 300 lira destekleme ödemesi yapılacak.

ÇMVA Katılım Desteği
 
Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sisteminin yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla örnek olarak seçilen ve ÇKS’ye kayıtlı tarımsal işletme sahiplerine 2014 yılında 375 lira ödeme yapılacak.

Organik Tarım ve İTU Desteklenmeye devam ediyor

Organik meyve sebze yetiştiriciliği yapanlara dekara 70 lira, tarla bitkilerinde 10 lira, İyi tarım uygulamaları ile meyve sebze yetiştiriciliği yapan üreticilere dekara 50 lira, örtüaltı üretimde ise dekara 150 lira destekleme yapılacak.

Danışmanlık Desteği

Tarımsal yayım ve danışmanlık sisteminin çoğulcu, etkin ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlamak amacıyla destekleme ödemesi kapsamında alınan her tarımsal işletme için 600 lira ödeme yapılacak.

Bitkisel Üretim Desteklemeleri
 
Yağlık ayçiçeğinde kilogram başına 30 kuruş,  Kütlü pamukta 55 kuruş, Soya fasulyesinde 50 kuruş,  Kanolada 40 kuruş, Aspirde 45 kuruş, Dane mısırda 4 kuruş, arpa, yulaf ve tritikalede 10 kuruş, zeytinyağında 70 kuruş fark ödemesi desteği olacak.  

Hayvansal Üretim Desteklemeleri
 
Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri ile etçi ırkların melezleri anaç sığır başına 225 lira, Etçi ırklar anaç sığırda 350 lira, anaç mandada 400 lira, sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soykütüğü ilave 70 lira, suni tohumlamadan ve etçi ırklardan doğan buzağı için 75 lira, döl kontrolü projesi kapsamındaki suni tohumlamadan doğan buzağılara ilave 35 lira, yerli ırk veya melezleri sığırların, etçi ırk boğa ve spermasıyla tohumlanmasından doğan buzağılara ilave 75 lira destekleme ödemesi yapılacak. Sürü yönetimi istihdam desteği uygulaması 500 baş ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelerde 2014 yılında başlayacak olup 2015 yılında 5 bin lira ödeme yapılacak. Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı yetiştiricilerine hayvan başına 20 lira ödemesi yapılacak.

Hayvan hastalıkları ile mücadele çerçevesinde, Bakanlıkça belirlenen programlı aşılamaları uygulayıcılara büyükbaş için şap aşısında hayvan başına 0.75 lira, brucellosis için 1.50 lira, küçükbaş için şap aşısı ve brucellosis için hayvan başına 0.50’şer lira ödeme yapılacak.

Kimler yararlanacak
 
Desteklemelerden, Çiftçi Kayıt Sisteminde özlük, ürün, arazi bilgileri kayıtlı olan ve arazilerinde desteklemeye esas ürünleri ürettiği Bakanlık il ve ilçe müdürlüklerince tespit edilen ve belirlenecek yasal süre içerisinde destekleme başvurularını yapan, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişi üreticiler yararlanacak.
 
Listeye Geri Dön

Haberler  Kategorisindeki Diğer Yazılar
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
EN KOLAY PROJEYE EN KOLAY HİBE
HONAMLI TEKELERİ YARIŞTI
Honamlı Keçisi Irk Olarak tescil edildi.
Honamlı Yörükleri 15. Sindel Yaylası Yörük Şöleni Yapıldı
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Atatürk Ölmedi!
Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Dev keçi sadece Türkiye'de...Duyurular
Sevindiklerimiz & Üzüldüklerimiz
Ulusal Haberler
Anket
Henüz anket eklenmemiş.
Kullanıcı Girişi
 Email :  
 Şifre   :
Yeni Üye | Şifremi Unuttum 
Faaliyet Takvimi (Kasım)
# Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
44  123456
4578910111213
4614151617181920
4721222324252627
48282930    

Nöbetçi Eczaneler

Antalya'da Hava
Isparta'da Hava
Honamlı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği honamli@honamliyorukleri.org.tr - WebMail