Aranan
Sık Kullanılanlara Ekle Sık Kullanılanlara Ekle
Giriş Sayfası Yap Giriş Sayfası Yap
Menü

 
Haberler\Honamlı keçileri ilk yavrularını doğurdu
Honamlı keçileri ilk yavrularını doğurdu
 
Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)

DÜNYADA yalnızca Teke yöresinde varolan ve verimliliği ile öne çıkan Honamlı keçisi ile ilgili bilimsel araştırma yapılıyor. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde üzerinde araştırma yapılan Honamlı keçileri ilk yavrularını doğurdu.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı öncülüğünde Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı öğretim üyelerinin, Temmuz 2013’te başlayan ’Honamlı keçi ırkının üreme, süt verimi, karkas özelliklerinin belirlenmesi ve bu ırkın anatomik özelliklerinin kemik açısından kıl keçisiyle karşılaştırılması’ proje çalışması TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Doç. Dr. Özkan Elmaz’ın yürütücüsü olduğu proje kapsamında, üniversitenin İstiklal Yerleşkesi’ndeki çiftlikte yetiştirilen 70 Honamlı dişi keçi ile 2 Honamlı tekeden oluşan sürü, ilk yavrularını vermeye başladı. Çiftlikteki 60 keçiden 45’i doğum yaptı, 65 yavru dünyaya geldi. Yavruların 2 yıl sürüde tutulacağı, her ay düzenli olarak gelişimlerinin takip edileceği, anne keçilerinde süt verimlerinin kontrol edileceği belirtildi.

VERİMİ YÜKSEK IRK

Prof. Dr. Saatcı, 6-7 yıl öncesine uzanan projeyle ilgili olarak "Teke yöresindeki keçi sürülerini dolaştık. Halk arasında Honamlı olarak tabir edilen, aslında kıl keçisi olmayan ve çok daha farklı özellikleri olan, çok daha üstün özellikleri olan başka bir ırk tespit ettik" dedi. Hazırladıkları projeyi TÜBİTAK’a sunduklarını anlatan Prof. Dr. Saatcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Proje ekibimiz Honamlı keçisini her yönüyle inceleme altına aldı. Honamlı keçisi, bilinen kıl keçisinden çok farklı özelliklere sahip. Bu ırkın oğlak verimi, büyüme hızı, et verimi ve süt verimi oldukça yüksek. İddia ediyoruz ki dünyanın en doğal, en organik keçi sütünü veriyor." Prof. Dr. Saatcı, çiftlikteki keçilerin doğal ortamda beslenip yavruladığını ve bu keçi ırkının sütünü ilerde halka sunmayı hedeflediklerini kaydetti.DAMIZLIK ÜRETİLECEK

Projenin yürütücüsü Doç. Özkan Elmaz da "Proje sonunda Honamlı keçi ırkı ile ilgili bütün özellikler bilimsel olarak ortaya konduktan sonra, bölgedeki yetiştiricilere MAKÜ Veteriner Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliği yoluyla kaliteli damızlık üretimi sağlanacaktır" dedi.

Honamlı keçi ırkının Burdur’un Antalya’ya yakın bölgeleri ile Antalya’nın Korkuteli ve Kepez bölgelerinde görüldüğünü belirten Elmaz, Honamlı keçisinin büyüme verilerinin dünyanın en iyi etçil keçi ırkı diye bilinen ’Boer’ ırkıyla başa baş olduğunu, hatta bazı verilerin daha yüksek çıktığını aktardı. Elmaz, "Yaptığımız ilk araştırmalara göre Honamlı keçi ırkı dünyada başka bir yerde yok. İlk bilimsel veriler Honamlı ırkının verim değerleri açısından dünyada sayılı bir ırk olabileceğini gösteriyor. Bu konu üzerinde çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26041290.asp

  

Listeye Geri Dön

Haberler  Kategorisindeki Diğer Yazılar
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
EN KOLAY PROJEYE EN KOLAY HİBE
HONAMLI TEKELERİ YARIŞTI
Honamlı Keçisi Irk Olarak tescil edildi.
Honamlı Yörükleri 15. Sindel Yaylası Yörük Şöleni Yapıldı
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Atatürk Ölmedi!
Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI
Dev keçi sadece Türkiye'de...Duyurular
Sevindiklerimiz & Üzüldüklerimiz
Ulusal Haberler
Anket
Henüz anket eklenmemiş.
Kullanıcı Girişi
 Email :  
 Şifre   :
Yeni Üye | Şifremi Unuttum 
Faaliyet Takvimi (Kasım)
# Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
44  123456
4578910111213
4614151617181920
4721222324252627
48282930    

Nöbetçi Eczaneler

Antalya'da Hava
Isparta'da Hava
Honamlı Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği honamli@honamliyorukleri.org.tr - WebMail